Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Bank ING, ul. 1 Maja, Krapkowice
Hellrid: Los dla tego budynku nie był łaskawy, ponieważ go przebudowano, ale dalej jest bankiem - obecnie Bank ING, 1 Maja 2. Tutaj jest widoczny fragment budynku po lewej
Budynek nr 100-100b, ul. Opolska , Krapkowice
Hellrid: Budynek znajdował się przy ul. Opolskiej, obok fabryki papier został znacznie przebudowany jeszcze przed II wś. Druga fotka: , widać to samo miejsce z charakterystyczną wieżą tutaj:
Budynek nr 66, ul. Opolska , Krapkowice
Hellrid: Opolska 66, tworze obiekt.
Widoki z wieży ratusza, Paczków
kitapczy: Najbardziej odmienny kształt w stosunku do zabudowy powojennej nosi kamienica nr 43, która wówczas była jednopiętrowa.
Korty tenisowe, ul. Katowicka, Opole
foxi: Dzisiaj rozpoczęto demontaż płotu wokół nieczynnych od dłuższego czasu kortów. Co będzie w tym miejscu ktoś wie ? Jakiś czas temu mówiono o budowie tu parkingu podobnie zlikwidowano kort przy Luboszyckiej - -
Zdjęcia niezidentyfikowane, Krapkowice
Hellrid: AB1929: Siegert Johann, Fleischermeister, Krappitz, Oppelner Straße 22. Pozostałe osoby z tym nazwiskiem były w tym samym budynku, jednak ciężko obecnie mi wskazać konkretną lokalizacje. Gdzieś na Opolskiej.

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Hellrid
sawa
sawa
Hellrid
Zbigniew Waluś
Hellrid
chrzan233
chrzan233
Hellrid
Hellrid
mietok
Iras (Legzol)
Hellrid
Hellrid
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Iras (Legzol)
Alistair
Iras (Legzol)

Ostatnio wyszukiwane hasła

Stalag, STA, fara lądek, klecina, żagań, lutynia, kościół na klecinie, koscil, liebau, Jannowitz, Kłodzko, browar Jelenia Góra, rynek 37, rynek 45, Erdmannsdorf, traugutta 70 wrocław, ruska 46, traugutta wrocław, Kłosów, solny 5, bukow_10596616, bukó, buków, monopol, kowary folder, dzierzoniów ul. letnia, fabryka papieru Jelenia Góra, karpno kościół, maszyn, strzeleczki, jaworek górny, foka, wydr, skórcz, trzebieszowice, wałbrzych, luna park, kościół św. Henryka, Kuropatnik, luboszycka, kino kraków, Dębianka, różanka, zespół szkolno przedszkolny nr 16, sanger, zespół szkolno przedszkolny Wrocław nr 16, wrocław, gigant, gliwice, kino lwow, hotel europa Jelenia, zamość, trebnig, Lehmwasser, Lehmwasser M, Jaworów, klein tinz, szkola knurow, wrocław kosciol klemensa, Piszkowice, wiel, wrocław osobowice, wrocław różanka, Budynek_nr_27_d_szkola_szybowcowa_ul_Kreta_Jezow_Sudecki_, Kędzie, Hala stulecia przystanek, Kliniki politechnika, organy, pilchowice 13, lubań kościół, Wrocław legnicka, Wre, ul.Horbaczewskiego, Przystanek reja, Kamień pomorski, Lüben, Kamień pomorski stacja, nieużywane to, odrzańska, oławska, komarno, Ogród Botaniczny przystanek, czuchow, I_Liceum_Ogolnoksztalcace_im_Stefana_Zeromskiego_ul_Kochanowskiego_Jana_Jelenia_Gora, Bastion sakwowy, slawentzitz, swierzawa, Izbicko, świeradów zdrój, karpacz, szczyglowice, Bema, grzybowo, Dubois, nowa ruda stara osada 22, noe, Dom Edyty stein, tam cieplice, fsc, tamy

 
 
 
 
Kołatki z Dobromierza
Autor: Rebeka°, Data dodania: 2017-05-30 20:30:44, Aktualizacja: 2017-05-30 20:30:44, Odsłon: 1662

Zabytek sprzed 200 lat zidentyfikowany!

Zabytek sprzed prawie 200 lat zidentyfikowany!

W Dobromierzu zachowały się kołatki i klamka, które własnoręcznie zaprojektował w 1827 r. król Prus Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern!

Na trop niezwykłego zabytku wpadli dwaj pasjonaci historii – Sobiesław Nowotny i Andrzej Dobkiewicz.

 - Podczas prac nad albumem "Gmina Dobromierz na dawnych pocztówkach", na jednej z pocztówek zauważyliśmy zabytkową kołatkę drzwiową, która ma niezwykle ciekawą historię. Otóż po pożarze Dobromierza w 1827 r., kiedy spłonęło 20 domów oraz dawny ewangelicki dom modlitwy, znajdujący się niegdyś przy ratuszu, król pruski Fryderyk Wilhelm IV postanowił wesprzeć pogorzelców. Dobromierzanie otrzymali pomoc finansową oraz… Na drzwiach każdego z odbudowywanych domów król nakazał umieścić ozdobne metalowe kołatki, które sam zaprojektował i ufundował. Przedstawiały one dwie złączone dłonie i opatrzone inskrypcjami: „Bóg dopomógł wyjść z tej biedy” oraz „poruszając dobre serca” – mówi świdnicki historyk Sobiesław Nowotny.

Niestety, wizja lokalna w Dobromierzu i zlokalizowanie domu, na którym widniała na pocztówce kołatka przyniosła negatywny efekt.

 - Kołatka nie zachowała się na tym domu, zapewne została zdemontowana w którymś momencie na przestrzeni ostatnich niemal 200 lat, podobnie zresztą jak i pozostałe – wydawało się - niezachowane do dziś - mówi Andrzej Dobkiewicz. – Przy okazji jakby tej wizji, zajrzałem jeszcze do dawnego kościoła ewangelickiego. Jakież było moje zdumienie, kiedy na drzwiach wejściowych zobaczyłem kołatki, które odpowiadały opisowi tych, zaprojektowanych przez pruskiego króla.

Bliższe oględziny potwierdziły, że są to kołatki z 1827-1828 r. które ufundował Fryderyk Wilhelm IV Hohenzollern. Zachowały się one w doskonałym stanie, z czytelnymi napisami, całkiem niepotrzebnie powleczono je farbą olejną. Również styl i forma wykonania klamki – o których źródła nie wspominały, wskazuje na to, że zostały także zaprojektowane w tym samym czasie przez pruskiego władcę i zapewne montowane na domach razem z kołatkami.

Skąd jednak te trzy elementy wzięły się na drzwiach kościoła ewangelickiego, który w chwili pożaru (3.01.1827 r.) jeszcze nie istniał? Możliwe są dwa wytłumaczenia.

Budowa nowego kościoła, w nowym miejscu rozpoczęła się mniej więcej rok po pożarze i zakończyła w 1832 r. Być może jeden komplet klamek i kołatek został wykonany – oprócz 20 kompletów przeznaczonych dla zniszczonych pożarem domów - również dla przyszłej, nowej świątyni. Istnieje jednak także ewentualność, że w ciągu ostatnich 200 lat mogły zostać one tu założone, po ich demontażu z któregoś z domów prywatnych, odbudowanych po pożarze przy dawnym rynku.  

Nie zmienia to jednak faktu, że są to jedyne zidentyfikowane do tej pory kołatki i klamka, własnoręcznie zaprojektowane i ufundowane przez króla Prus Fryderyka IV Wilhelma. Dowód królewskiej opieki i troski o poddanych, w nawet nad tak małym miasteczku, jakim był Dobromierz.

Fundacja Idea

Artykuł opublikowany w "Gazecie Świebodzickiej"


/ / / / /
maras | 2017-05-31 12:29:14
Ciekawe!