Jesteś niezalogowany
NOWE KONTO

Polski Deutsch

      Zapomniałem hasło/login


ä ß ö ü ą ę ś ć ł ń ó ż ź
Nie znaleziono żadnego obiektu
opcje zaawansowane
Wyczyść




Zakład Karny Kłodzko, ul. Bohaterów Getta, Kłodzko
Stan: W środku obrazu na murze tablica pamiątkowa patrona jednaj z ulic miasta Kłodzko:
Fontanna Walka i Zwycięstwo, pl. Jana Pawła II, Wrocław
Paweł Rychter: Może pamięć mojego taty już zawodzi w tej kwestii. A co to PKZ?
Fontanna Walka i Zwycięstwo, pl. Jana Pawła II, Wrocław
Paweł Rychter: Czy posiada ktoś informacje co było z nimi robione po rozbiórce? Albo zdjęcia z transportu? Tak się składa, że woził je mój tato, ale nie pamięta, chyba na Politechnikę.
Dom nr 50, ul. Łączyńskiego Józefa Benedykta, gen., Szczawno-Zdrój
rajaser: Unikatowe zdjęcie. Lokalizacja prawdopodobna. Tak pokazuje Google maps.
Urząd Gminy Komisariat Policji, ul. Główna, Stare Bogaczowice
rajaser: Ok. Dodałem do opisu
Centralny magazyn logistyczny, Bielawa
sawa: Są dwa takie same obiekty: .... .... i ...... ... proszę zaradzić :)

Ostatnio dodane
znaczniki do mapy

Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
Mmaciek
rajaser
Mmaciek
t.ziemlicki@wp.pl
t.ziemlicki@wp.pl
Parsley
Parsley
Parsley
Parsley
morgot
Szyszka
morgot
morgot
morgot
jawc
jawc
Wolwro
Alistair

Ostatnio wyszukiwane hasła


 
 
 
 
Znani Świebodziczanie Gustav Becker - Świebodzicki "zegarmistrz"
Autor: ŚwireQ°, Data dodania: 2013-02-11 18:38:12, Aktualizacja: 2013-02-11 18:38:12, Odsłon: 3015

Znani Świebodziczanie Gustav Becker - Świebodzicki "zegarmistrz"

Znani Świebodziczanie

Gustav Becker – Świebodzicki „zegarmistrz”

 

 

Pochodzący z Oleśnicy Edward Gustaw Becker (1819-1885) był  twórcą wielkiej fabryki zegarów w Świebodzicach a także pionierem przemysłu zegarmistrzowskiego na Śląsku. Zanim związał się na stałe ze Świebodzicami , odbył liczne podróże po Europie praktykując w najlepszych warsztatach zegarmistrzowskich. W Wiedniu w latach 1841-1845, pracował jako pomocnik zegarmistrza Ph. Happachera, biorąc udział w produkcji zegarów
     W 1847 roku mając 28 lat, osiedlił się wraz z żoną Luizą w Świebodzicach. 1 kwietnia tego roku ukazało się w miejscowej gazecie ogłoszenie, reklamujące usługi nowo otwartego zakładu zegarmistrzowskiego Gustava Beckera, mieszczącego się przy ul. Dworcowej. Już  po trzech latach udało mu się powiększyć zakład i rozpocząć jednocześnie produkcję zegarów wahadłowych poznanych w Wiedniu. Fabryka formalnie powstała  2 maja 1850 roku. Początkowo mieściła się w małym pomieszczeniu 2-izbowym, w którym pracowało 8 osób (mistrz,1 pomocnik i 6 uczniów) jednak w krótkim czasie, bo już  po 2 latach dzięki wsparciu finansowemu rządu i króla Fryderyka Wilhelma IV ilość zatrudnionych podwoiła się oraz zwiększyła się znacznie produkcja. Do 1863 roku produkowano 10 tysięcy zegarów, natomiast w okresie następnych pięciu lat dalsze 15 tysięcy. W 1875 roku, jubileusz 25-lecia istnienia fabryki uczczony został wyprodukowaniem 100-tysięcznego zegara. Koleiny jubileuszowy egzemplarz 500-tysięczny skonstruowany został w 1885 roku i przekazany w prezencie Bismarckowi, z okazji jego 70-tych urodzin. Natomiast milionowy zegar przypadł na rok 1892 (obecnie przechowywany w "TERMET" S.A. w Świebodzicach).
     Zatrudnieni i szkoleni u Beckera robotnicy osiągali dużą zręczność i precyzję, stając się dobrymi fachowcami. Produkty firmy słynęły z dobrej jakości, konkurując z wiedeńskimi zegarami wahadłowymi, a z czasem nawet wypierając je całkowicie z rynków niemieckich. Becker, zawierając w 1863 roku umowy z Królewskim Głównym Urzędem Pocztowym na dostawy tych zegarów do pomieszczeń biurowych, przyczynił się do rzeczywistego ich rozpowszechnienia w Niemczech. Znakomita jakość zegarów firmy Beckera znajdowała uznanie na licznych wystawach zagranicznych i krajowych, zdobywając medale. Gustaw Becker, charakteryzujący się niezwykłą przedsiębiorczością, operatywnością i konsekwencją w działaniu - to jednoczenie przykład ówczesnego człowieka sukcesu. Umierając w wieku 66 lat, 14 sierpnia 1885 roku, pozostawił po sobie, realizowane przez długie lata, ogromne dzieło - fabrykę zatrudniającą 700 osób, produkującą zegary cieszące się światowym uznaniem.
22 czerwca 1899 roku nastąpiło połączenie fabryk w spółkę akcyjną w skład której weszło 6 firm: Gustaw Becker, A. Willmann i Spółka, Goncordia, Germania, Kappel i Spółka oraz Carl Bdhm. W nazwie spółki "Zjednoczenie Świebodzickich Fabryk Zegarów - Spółka Akcyjna - dawniej Gustaw Becker" uwzględniono imię twórcy przemysłu zegarmistrzowskiego na Śląsku, który nie doczekał już tych czasów. Na skutek zjednoczenia koncern objął niemal całkowicie Świebodzicki przemysł zegarmistrzowski.
     Na świebodzickim cmentarzu przy ul. Wałbrzyskiej możemy oglądać grobowiec rodziny Beckerów, wpisany do rejestru zabytków. Warto zajrzeć przy najbliższej okazji.

 

Artykuł z portalu wSwiebodzicach.pl  Adres strony: http://www.wswiebodzicach.pl/index.php/znani-swiebodziczanie/94-gustav-becker-swiebodzicki-zegarmistrz


/ / / / / 33 /